Kombá - gitarové, basové
Pre zväčšenie klikni na obrázok.
Gitarové a basové kombá (predzosilňovač, koncový zosilňovač, reproduktor - všetko v jednej skrinke), sú najčastejšie používaný prvok hudobníka - gitaristu.
Na trhu sú rôzne kvalitatívne kategórie, týchto zariadení. Tak isto si treba uvedomiť že aj tu platí, značkový* = lepší!!! U týchto zariadení, to platí obzvlášť!
Prečo?
Pretože kombá, sú vystavované asi najväčšiemu elektrickému, aj mechanickému zaťažovaniu.
Často krát, koncový stupeň (zosilňovač) pracuje bežne až do limitácie (čiže maximálny výkon), kde vlastne skresľuje tvar signálu z gitary. Na toto je konštruovaný. Bežné Hi-Fi zosilňovače, nie sú na to prispôsobené a po čase by sa poškodili (prúdovo, tepelne).
Tento výkon, je vyžarovaný reproduktorom- mi, ktorý je umiestnený v skrinke, spolu s celou elektronikou. Pri výkonoch 50 - 100W (200 - 300W pri basových kombách) je to taký akustický tlak, ktorý dokáže rozvibrovať jednotlivé elektronické súčiastky komba (keď dokáže rozvibrovať okno!?). To kladie zvýšené nároky, nie len na kvalitu elektronických súčiastok po elektrickej stránke**, ale samozrejme aj po mechanickej (elektrónkové kombá).
Skrátka, kombo na veľké výkony, by malo byť vyrobené kvalitne!
K poruchám.
Bežné poruchy ako v záložke "Hi-Fi" a navyše:
Chrastenie, praskanie, pískanie a vyludzovanie rôznych zvukov
z komba, má často krát na rováši, niektorá s elektrónok. Stáva sa po nejakom čase (niektoré to majú od nova), že vo vnútri elektrónky, sa uvoľní niektorá s jej elektród a potom sa stáva tzv. mikrofónna (zachytáva okolitý zvuk, vibrácie a to vnáša do užitočného signálu).
U elektrónkových komb, sa po výmene elektrónok, musia vždy*** skontrolovať a nastaviť, správne pracovné body. Inak bude kombo zle hrať (lepší prípad), alebo sa bude skracovať životnosť elektrónok (horší prípad).
Nevýrazný, mdlý, prázdny alebo inak chybný zvuk.
Najčastejšie to spôsobujú vyčerpané elektrónky v koncovom stupni (zosilňovači).
Môže to spôsobovať ale aj poškodený predzosilňovač, napríklad elektronický prepínač vstupov, zosilnenia, efektu. Ten sa osadzuje často, tranzistormi ovládanými elektrickým poľom, typu FET (field-effect transistor). Tieto tranzistory sú náchylné na napäťové špičky (statickú elektrinu).
Úplné ticho alebo malý výkon.
To môže mať viacero príčin. Najčastejšie:
- poškodený reproduktor
- poškodený koncový stupeň (nf zosilňovač)
- porucha v napájacom zdroji
alebo kombinácie.
Reproduktor je možné vymeniť, alebo aj dať opraviť. Pri výmene, preferujem osadenie značkového* reproduktora. Pri osadení nejakého "indo-kórejsko-čínskeho" skvostu, sa nedá zaručiť životnosť!!! Jedine ak by sa výkonovo 2-3 krát predimenzoval!
Oprava reproduktora je tiež možná (posielam na opravu). Treba však čakať aj dva mesiace, kým sa vráti z opravy. Toto riešenie by som odporučil vždy, ak je problém nájsť, adekvátnu náhradu na trhu.
Koncový stupeň (zosilňovač) sa dá bez problémov opraviť. Či už elektrónkový, tranzistorový alebo s integrovaným obvodom.
Napájací zdroj sa väčšinou poškodí následkom poruchy koncového stupňa. Oprava je pomerne "nenáročná".
V každom prípade, je nutné u zariadenia najskôr vykonať diagnostiku, aby sa dala určiť presná príčina poruchy.
* - značkový, mám na mysli:
- renomovanú značku, tzn. že značka má desiatky rokov dobrú povesť (pozor, povesť nezamieňať s reklamou).
- že značka (firma) neskrachovala, alebo nepredala svoje meno ako 80% značiek predávaných na našom trhu. Potom to je len „historicky významný“ nápis na samozrejme peknej škatuli, za neuveriteľne nízku (akciovú) cenu- typický dvojročný spotrebák (odpad - ale nový, pekný a lacný).
** - o súčiastkach píšem v záložke "Hi-Fi"
*** - výrobné tolerancie elektrických parametrov elektrónok (aj toho istého výrobcu), sú veľmi široké.